Stalk’lamak yasal mi?

Stalk’lamak yasal mi?

Son yıllarda sıkça duymaya başladığımız stalklamak, sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle birlikte ortaya çıkmış yeni bir tabirdir. 

Türkçe karşılığı “sinsice izlemek” anlamında olan stalklamak, bir kişinin sosyal medya paylaşımlarının gizlice incelenmesi, araştırılması, takip edilmesi anlamlarında kullanılmaktadır. 

Buraya kadar masum bir gözlem ve bilgi edinme olarak tanımlanabilecek stalklamak, ileri boyutlara taşındığında mahremiyet ve özel hayatın gizliliği konularını da gündeme getirmektedir.

Stalklamanın masum bir gözlem boyutunda kalması hukuki bir problem yaratmazken; sahte profiller oluşturup, hesabı gizli olan kişileri bile takip etmek suretiyle o kişi hakkında bir yargıya varılması ve daha da ötesi edinilen bu bilgilerin yine sosyal medya hesaplarında paylaşılması az önce bahsettiğimiz mahremiyet ve özel hayatın gizliliğini ihlal, hatta taciz boyutları taşıdığından hukuki bir suçtur. 

Bilişim hukuku kapsamında değerlendirilebilecek olan bu konu hakkında, stalklandığını ve tacize uğradığını düşünen kişilerin suç duyurusunda bulunma hakları vardır. Bilişim hukuku ile ilgilenen bir avukata danışmanız neticesinde konuyla ilgili detaylı bilgi edinebilir, yasal haklarınızı öğrenebilirsiniz.

Bu blog yazısı sizlere avarabul.com aracılığıyla ulaştırılmıştır. AvAraBul, Türkiye'nin ilk ileri teknoloji hukuk ve iletişim platformudur. Avukat bulmanın en pratik yolu olan AvAraBul uygulamasını bugün ücretsiz indirin!

AvAraBul mobil uygulamasında avukatları ilgi alanlarına göre listeyelebilir, hukuki uyuşmazlığınıza, bütçenize en uygun avukat ile hemen iletişime geçebilirsiniz.

iPhone kullanıcıları, bu bağlantıdan AvAraBul uygulamasını ücretsiz indirebilirsiniz.

Android kullanıcıları, bu bağlantıdan AvAraBul uygulamasını ücretsiz indirebilirsiniz.

Yapılabilecek en büyük 5 hukuki hata!

Yapılabilecek en büyük 5 hukuki hata!

Çekişmeli boşanma konusunda bilmeniz gerekenler

Çekişmeli boşanma konusunda bilmeniz gerekenler