Çekişmeli boşanma konusunda bilmeniz gerekenler

Çekişmeli boşanma konusunda bilmeniz gerekenler

Boşanma sürecinden geçmek hiçbir zaman kolay değildir. Boşanma kararında olan çiftlerin, boşanma koşulları konusunda uzlaşmaya varamamaları durumunda çekişmeli boşanma kaçınılmaz olacaktır.

Boşanma süreci çiftlerin ortak paydalarda anlaşamaması durumunda karmaşık bir hal alabilir. Özellikle mal paylaşımı ve nafaka konularında uzlaşma sağlanamaması boşanma sürecini çekişmeli hale getirecektir.

Çekişmeli boşanma nedir?
Çiftlerin avukatları aracılığıyla Aile Mahkemesi’ne başvurarak boşanma taleplerini iletmesi ile başlayan süreçtir. Anlaşmalı boşanmadan farklı olarak, dava süresinin ve dolayısıyla dava masraflarının daha fazla olmasının yanı sıra çiftlere yükleyeceği duygusal stres de kaçınılmaz olacaktır.

Çekişmeli boşanma ne zaman gereklidir?
Duygusal olarak hiçbir zaman kolay olmayan boşanma sürecinin mümkün olduğunca kısa ve sorunsuz olması, çiftelerin boşanma sonrasında tekrar şekillenecek yeni hayatlarına bir an önce adapte olabilmeleri açısından önemlidir. Fakat maalesef bazı durumlarda çiftler temel konularda anlaşamamakta ve çekişmeli boşanma kaçınılmaz olmaktadır.

Tarafların uzlaşamaması
Taraflardan birinin hiçbir şekilde uzlaşmak istememesi durumunda, konunun avukatlar aracılığı ile mahkemeye taşınarak çekişmeli boşanma sürecine girilmesi kaçınılmazdır. 

Tarafların mantıksal davranmaması
Taraflardan birinin mantıksal, rasyonel ve sağduyu ile hareket etmemesi durumunda yine boşanma süreci çıkmaza gireceği için çekinmeli boşanma tek seçenek olarak kalacaktır.

Tarafların olağandışı taleplerde bulunması
Taraflardan birinin olağan dışı talep ve isteklerde bulunması da uzlaşmalı olarak boşanmayı imkânsız kılacak ve çekişmeli olarak boşanma sürecine girilmesi gerekecektir.

Gerek dava sürecinin uzayarak çiftleri duygusal strese sokması gerekse çocukların bu süreçten olumsuz bir şekilde etkilenme olasılıkları göz önüne alındığında çiftlerin birbirlerini saygı ve sağduyu çerçevesinde karşılıklı anlamaya çabalayarak yollarını ayırması en akılcı çözüm olacaktır. Her ne kadar bu her zaman mümkün olmasa da konuyla ilgili çalışmakta olan bir avukattan erken zamanda destek alınması bu sürecin mümkün olduğunca hafif duygusal hasarla atlatılabilmesi açısından önem arz etmektedir.

Bu blog yazısı sizlere avarabul.com aracılığıyla ulaştırılmıştır. AvAraBul, Türkiye'nin ilk ileri teknoloji hukuk ve iletişim platformudur. Avukat bulmanın en pratik yolu olan AvAraBul uygulamasını bugün ücretsiz indirin!

AvAraBul mobil uygulamasında avukatları ilgi alanlarına göre listeyelebilir, hukuki uyuşmazlığınıza, bütçenize en uygun avukat ile hemen iletişime geçebilirsiniz.

iPhone kullanıcıları, bu bağlantıdan AvAraBul uygulamasını ücretsiz indirebilirsiniz.

Android kullanıcıları, bu bağlantıdan AvAraBul uygulamasını ücretsiz indirebilirsiniz.

Stalk’lamak yasal mi?

Stalk’lamak yasal mi?

Startup'ların bilmesi gereken hukuki konular

Startup'ların bilmesi gereken hukuki konular