Avukat tutmamak için üretilen 5 bahane!

Avukat tutmamak için üretilen 5 bahane!

Avukatlık gibi kutsal bir mesleği icra etmekte olan birisi ile anlaşılması, ona danışılması, hatta davamızı o avukatın görmesi durumu malesef dilimizde "Avukat Tutmak" şeklinde özdeşleşmiş olsa da aslında avukat; şoför, hizmetçi, yardımcı gibi tutulmaz. Mimar gibi mühendis gibi avukat ile anlaşılır. Doktor gibi diş hekimi gibi avukata da gidilir.

Bu girizgahtan sonra, hukuk sistemimizin tıkanmasının, yavaşlamasının ve içinden çıkılmaz hallerin başımıza gelmesinin belki de en önemli sebebi aslında iyi bir avukat ile anlaşılmaması, konusunda deneyimli bir avukata danışılmamasıdır. Peki bir avukata danışmamak adına ürettiğimiz bahaneler neler?

1. Avukatlar çok pahalı
Mesleki olarak ilerlemiş, uzun yıllar boyunca önemli deneyimler biriktirmiş avukatların vereceği hukuki hizmet, diğer avukatlara nazaran daha pahalı olabilir. Ama bu, tüm avukatların pahalı olduğu anlamına gelmez. Ayrıca avukatların belirli bir hukuki problem karşısında alacakları hukuki hamleler karşı karşıya olduğumuz problemin çapına göre de değişiklik gösterir.

2. Nasıl olsa hallolur
“Nasıl olsa hallolur” veya “zamanı geldiğinde bu konuyla ilgileneceğim” gibi bahaneler kesinlikle gerçekçi değildir ve hukuki problemimizin çözümüne birazcık bile katkı sağlamayacağı apaçık ortadadır. Zamanında hareket etmememiz bizi haklıyken haksız duruma düşürebileceği gibi zaman aşımına uğramamız halinde hak düşürücü bir durumla da karşılaşmamız son derece olasıdır.

3. Bir yakınımın yakını avukat
Elbette avukat bir yakınımızın olması her zaman bizim için bir artı değerdir. Her dilediğimizde kendisine ulaşıp, danışabiliyorsak tabi! Ayrıca şunu da unutmamalıyız ki bir avukat; yakınının yakını veya arkadaşının arkadaşı vesilesiyle her gün yüzlerce telefon almaktadır. Birçok işinin, davasının arasında bu "uzak" yakınından gelecek önemli bir hukuki sorun ile tüm dikkatini vererek ilgilenmesi mümkün değildir.

4. Arkadaşımın başına da benzeri gelmişti
Her hukuki problem kendi içerisinde özeldir. Arkadaşımızın başına geçmiş bir tarihte gelmiş olan ile bugün bizim başımıza geleni kıyaslamamız bizi doğru yola ulaştırmayacaktır. Her geçen gün değişen, güncellenen yasalar, mevzuatlar bile bu konunun ispatı niteliğindedir.

5. Doğru avukatı nereden bulacağım
Doğru avukatı bulabilmemiz için öncelikle hukuki problemimizin veya danışmak istediğimiz konunun hangi hukuki ilgi alanına girdiğini bilmemiz gerekmektedir. Örneğin gayrimenkul hukuku konusunda çalışmakta olan deneyimli bir avukat, ceza hukuku ile ilgilenmeyebilir.

Bu blog yazısı sizlere avarabul.com aracılığıyla ulaştırılmıştır. AvAraBul, Türkiye'nin ilk ileri teknoloji hukuk ve iletişim platformudur. Avukat bulmanın en pratik yolu olan AvAraBul uygulamasını bugün ücretsiz indirin!

AvAraBul mobil uygulamasında avukatları ilgi alanlarına göre listeyelebilir, hukuki uyuşmazlığınıza, bütçenize en uygun avukat ile hemen iletişime geçebilirsiniz.

iPhone kullanıcıları, bu bağlantıdan AvAraBul uygulamasını ücretsiz indirebilirsiniz.

Android kullanıcıları, bu bağlantıdan AvAraBul uygulamasını ücretsiz indirebilirsiniz.

KOBİ'leri derinden etkileyen 5 hukuki problem

KOBİ'leri derinden etkileyen 5 hukuki problem